Червоний – то любов: все, що треба знати про головний колір сезону FW 2023

19 вересня 2023

Короткий екскурс в тисячолітню історію червоного кольору

Червоний колір супроводжує людину протягом усієї історії. Принаймні з того моменту, як людина розпочала свій шлях до мистецтва. Перші наскельні малюнки у вигляді зображення бізонів, зроблені нашими предками 15 тисяч(!) років тому у печерах на півночі Іспанії, були зроблені червоною фарбою.

Червоний — загальнозрозумілий символ крові та вогню. З ходом історії та інтелектуальним розвитком людини цей колір набував нових і нових значень. У Стародавньому Римі червоний символізував божественність. Це колір знаті, патриціїв та імператорів.

Живописці епохи Ренесансу також високо цінували червоний колір, зображуючи на полотнах прекрасних дам в червоних шатах: будь то портрет Симонети Веспуччі кисті Боттічеллі або Мадонна Літта Леонардо да Вінчі. І навіть коли більшу частину картин займали інші кольори, червоний залишався головним: саме тому на відомому «Портреті чети Арнольфіні» Яна ван Ейка шлюбне ложе подружжя виконане в червоних тонах.

Червоний був одним з кольорів європейської аристократії та монархії. Передивіться у вільну хвилинку родинні портрети Бурбонів чи Габсбургів.

Великим шанувальником червоного кольору багато років лишається сучасний український художник Анатолій Криволап. Досить згадати хоч би його роботу «Кінь. Вечір».

У 1972 році шведський режисер Інгмар Бергман зняв драму про трьох сестер «Шепіт та крики», в якій важливою частиною сюжету став колір. І цей колір — червоний. Саме такою уявлялася Бергману в дитинстві душа. Події фільму розгортаються у криваво-червоних інтер'єрах, додаючи сценам більшої виразності та драматизму.

У сучасній поп-культурі квінтесенцією червоного кольору можна вважати образ сексуальної дівчини у червоній сукні. Вона з'являється в десятках, якщо не сотнях фільмів: від Джесіки Реббіт у «Хто підставив кролика Роджера» до Ніколь Кідман у «Мулен Руж» та Джулії Робертс у «Красуні». «Ефект червоної сукні» (феномен, при якому жінки, що носять червоне, вважаються привабливішими) наочно продемонстрували брати-сестри Вачевські у «Матриці»: в одній зі сцен фільму у натовпі перехожих з'являється жінка в червоному. Вона відвертає увагу Нео, тим самим ставлячи його в небезпеку. Так безіменний персонаж фільму став називним ім'ям на роки вперед.

Соціолог Ева Хеллер у своїй книзі Color Psychology не раз згадувала, що червоний колір однаково подобається як жінкам, так і чоловікам. Вона також стверджує, що цей відтінок особливо люблять маленькі діти та люди за п'ятдесят. Якщо коротко: червоний колір підходить усім незалежно від віку. Наочний доказ цього — модель та актриса Брук Шілдс, яка з юних років носить червоний і не зраджує йому десятки років.

Якщо одягнути речі цього кольору — підвищена увага забезпечена. З цієї причини багато хто побоюється червоної гами, і дуже дарма. Цей колір здатний адаптуватися під будь-який вік. У гардеробі юної модниці червоний зовсім не виглядає зухвало, так само як не виглядає інфантильно на старших дівчат. Погляньте самі: і в 14 років, і в 53 роки Брук Шілдс у червоному однаково ефектна.

Червоний став одним із ключових кольорів цієї осені і не збирається втрачати актуальності взимку. Цього сезону червоному зізнаються в коханні П'єрпаоло Піччолі, Олів'є Рустен, Сара Бертон, Іван Фролов та багато інших візіонерів світу моди.

Носити його можна і потрібно часто, куди завгодно і у високій концентрації. Дизайнери звели до мінімуму урочистість цього кольору — червоним може бути все: та сама сукня, смокінг чи парадне пальто, шкіряна куртка, светр, блузка, та навіть банальна футболка. І якщо раніше ми з побоюванням вибирали з цієї різноманітності одну яскраво-червону річ, після чого ретельно оточували її нейтральними компаньйонами, то тепер можна запросто одягнутися в червоне з ніг до голови. Головне пам'ятайте: обираючи червону річ у примірочній або з власної шафи ви обираєте не просто колір, а багатовіковий символ європейської цивілізації. Надягаючи червоне, ви одночасно стаєте римським патрицієм, «Мадонною» Леонардо, Джесікою Реббіт, Брук Шілдс та музою Валентино. Така сила кольору.

Популярне у рубриці Inspiration